Rekonštrukcia pooperačných izieb s kúpeľňou v hodnote 16000€

Po benefičnom koncerte, ktorý sa uskutočnil 27.9.2016 sme sa pustili do príprav projektu #Izbyodsrdca. Predbežnú vizualizáciu sme mali pripravenú ešte pred koncertom, no samotnú projektovú dokumentáciu sme začali vypracovávať až koncom októbra. O projektovú dokumentáciu sa postaral Luki Poctavek, ktorý trávil zimný semester na Erasme v Prahe, takže sme museli všetko konzultovať na diaľku. 2-3 hodinové skype hovory medzi Bratislavou a Prahou sa stali bežnou rutinou, ktorú si už aj jeho frajerka prestala všímať (Zuzi, ďakujeme za trpelivosť :D).


Začiatkom januára sme mali pripravené podklady k rekonštrukcii a začal nekonečný boj s byrokraciou. Celý proces podpisovania zmlúv dával zabrať, ale náladu nám zlepšil Juraj z Kramáre burgers. Ten sa rozhodol, že počas celého februára bude odkladať z každého predaného burgra 30 centov a s vyzbieranou čiastkou podporí náš projekt. Na základe jeho promo videa o spolupráci sa nám ozval Pali, a razom sme z jedného sponzora mali troch, nakoľko nás podporila firma BučoLegrand Slovensko.

 

 

Po vydaní povolenia zo strany oddelenia a vedenia nemocnice nám už nič nestálo v ceste a tak sme 8.2.2017 začali rekonštrukciu izieb.


Búracie práce sme mali na starosť my a aj keď sa v poslednej dobe hovorí, ako sa mladým nechce robiť, pri rekonštrukcii sa nás vystriedalo 20. Od starej omietky, linolea, novej elektroinštalácie, až po zárubne… toto všetko sme pripravili v priebehu 7 dní a už sme len čakali na príchod jednotlivých firiem.

Ako prvá sa ukázala firma Cronson, ktorá nám prišla vymeniť okná. Chlapi dokázali bez väčších problémov demontovať staré hliníkové okná, ktoré prestali plniť svoju funkciu niekedy okolo roku 2002 a ešte v ten večer sme sa tešili z nových plastových okien.

 

17.2. sme privítali firmu ADU s.r.o, s ktorou sme spolupracovali aj pri minuloročnej rekonštrukcii kúpeľne. Najskôr bolo treba doviezť materiál. Časť z neho

sa k nám dostala až zo Žiliny, v ktorej našla

Lucka firmu Bau Cargo,  ktorá pre nás zabezpečila časť materiálu. O transport sa postaral Palo. Od firmy Knauf Slovensko sme dostali materiál na stropnú konštrukciu. Keď bol materiál pripravený, mohlo sa začať makať. Chlapi sa pustili do domurovania otvoru v deliacej stene, ktorý vznikol po demontovaní sklenenej výplne, vyrovnali steny novou omietkou a znížili stropy. Maľovanie izieb malo byť v našej réžii, no nakoľko sme si všetci uvedomovali dôležitosť finálneho výsledku, dopadlo to tak, že chlapi odchádzali z nemocnice 23:30, len aby sme mali izbu pripravenú na 100% z ich strany.

Nasledoval víkend počas ktorého sme všetko upratali, vyniesli nahromadený odpad, povenovali sme sa kúpeľni, ktorú sme premaľovali, pod umývadlo doložili novú skriňu a nakoľko sme nemenili vchodové dvere do izieb, tak sme ich aspoň nasprejovali nabielo. V pondelok stáli vo dverách majstri z Merax-u, ktorí prišli osadiť vnútornú jednotku klimatizácie, nakoľko prípravu na osadenie mali spravenú už pred dvoma týždňami. Montáž prebehla bez problémov a pred obedom sme si mohli vychutnávať príjemne vychladenú izbu. Klimatizácia bola zabezpečená od Nadácie TV JOJ. 

 

V utorok prišla posledná firma. Jutex nám dodal nové linoleum, aplikácia ktorého trvala dva dni. Stredu sme sa venovali posledným dolaďovačkám. Oproti minuloročnej rekonštrukcii sme mali k dobru celý deň na dotiahnutie všetkých detailov a tak sa začalo upratovať, vo firme Memories sme si dali vyvolať 30 fotiek, ktoré sme zavesili na steny. Podarilo sa z nich vytvoriť príbeh rekonštrukcie od kúpeľne, až po prerobené izby. Biele steny sme oživili šiestimi obrazmi, ktoré nám venovala Anna Sovany. Večer prišiel náš dvorný fotograf Adrián, ktorý nafotil izby a my sme si mohli ísť konečne oddýchnuť.

 

Vo štvrtok 16.3.2017 prišlo to dlho očakávané ukončenie projektu #Izbyodsrdca. O 12:00 sme mali odovzdať celú bunku primárovi oddelenia. Pomaly sme sa začali zbierať, členovia Stavbárskeho srdca, zamestnanci oddelenia a nechýbalo ani vedenie školy a potom to prišlo. Očakávali sme prítomnosť jedného média. O 12:10 bola chodba plná redaktorov z televíziírádií. Tí si prezreli obe izby s kúpeľňou a začali sa pýtať. Zabrať dostali Rasťo, LukiMaťo, no všetko zvládli na jednotku. Na záver sa k projektu postupne vyjadrili pán primár MUDr. Matej Nosáľ, dekan fakulty prof. Ing. Stanislav Unčík, PhD. , za náš tím sa vyjadril spoluzakladateľ Rasťo, ktorí sa za všetko poďakovali, vyjadrili množstvo podporných slov, ktoré nás nakopli energiou do ďalších projektov. Po odovzdaní sme sa s oddelením rozlúčili, zaželali sestričkám, aby im izby slúžili a my sme sa mohli konečne pobrať domov.

 

Ako Rasťo povedal: „Tento projekt bol niečim zvláštny. Doteraz si pamätám, ako sme sa s Marekom pred založením Stavbárske srdca bavili, že možno tá myšlienka nikoho neosloví, neprídu ľudia na koncert a bude to len jednorázovka”. Od tej doby prešli 3 roky, na Kramároch sme prerobili dve izby s kúpeľňou v hodnote 16000€. Pomáhame kde sa len dá, všetci obetujeme projektom svoj voľný čas, absenčky v škole, no ten pocit, keď niekomu dokážete pomôcť, za to stojí.


My ideme ďalej, hlavy máme plné nápadov, čo by sme chceli zrealizovať. Čaká nás nábor nových členov, ktorí by prebrali žezlo od zakladajúcej skupiny, nakoľko sa ich pobyt v škole blíži ku koncu. Najbližšie sa vidíme na koncerte Stavbárske srdce 2017, ktoré sa bude konať 26.9.2017 už tradične v Atelieri Babylon v Bratislave. Ešte raz by sme sa chceli poďakovať všetkým sponzorom, vedeniu fakulty, členom tímu a ľuďom, ktorí sa o nás zaujímajú a podporujú nás.

„ Snažíme sa robiť veci, ktoré sa vymykajú súčasným trendom vysokoškolského života, pomáhame ľudom, ktorí to majú ťažšie ako ostatní  a o tom to celé je!